Zapomogi dla twórczyń i twórców literatury

Opublikowano: 15.10.2022 przez Jacek Dehnel


W marcu 2020 roku Unia Literacka ogłosiła na Zrzutka.pl zbiórkę na pomoc tym autorkom i autorom, którzy w wyniku pandemii COVID-19 znaleźli się w ciężkiej sytuacji materialnej. Kolejne pieniądze na fundusz zapomogowy spłynęły dzięki aukcjom zorganizowanym przez członków UL (wspólnie z Allegro i BookTargiem).

Powołaliśmy komisję socjalną, w której obok reprezentantek Unii (Sylwia Chutnik, przewodnicząca, Julia Fiedorczuk, Joanna Olech) zasiadają Paulina Małochleb i Izabella Kaluta, podówczas przedstawicielki współpracujących z nami dwóch fundacji polskich noblistek: Fundacji im. Wisławy Szymborskiej i Fundacji Olgi Tokarczuk.

Jako że fundusze pozostały również po zakończeniu pandemii, wszyscy polscy autorzy i autorki (niezależnie od tego, czy należą do stowarzyszeń pisarskich), którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji finansowej, mogą składać on-line wnioski o zapomogę. W przypadku otrzymania zapomogi kolejny wniosek wolno złożyć po upływie roku. Regulamin przyznawania zapomóg i wniosek do wypełnienia znajdą Państwo poniżej.

Unia Literacka