Podpisanie Konwencji Krakowskiej

Opublikowano: 02.11.2022 przez Jacek Dehnel


28/10/2022 Kraków

28 X 2022 roku na Targach Książki w Krakowie podpisana została Konwencja Krakowska – pierwszy bodaj w historii kodeks dobrych praktyk na rynku wydawniczym w Polsce.
Dokument, stworzony pod egidą Krakowskiego Biura Festiwalowego i Krakowa, Miasta Literatury UNESCO, wypracowany został ze strony pisarzy przez Unię Literacką, ze strony tłumaczy – przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, ze strony wydawców – przez nieformalną grupę pod przewodnictwem Magdaleny Dębowskiej z Wydawnictwa Karakter.
Konwencja krakowska to spis dobrych praktyk, do których przestrzegania zobowiązują się jej sygnatariusze. Zawarte w niej zasady mają pomóc w zadbaniu o prawa twórców, budowaniu rynku książki, a także odpowiadać na realne potrzeby podmiotów na nim działających. Dokument podejmuje także tematy związane z prawem autorskim i rozwojem publikacji cyfrowych. W przyszłości planowane jest rozszerzenie go o części poświęcone innym grupom zawodowym (ilustratorzy, redaktorzy, księgarze).
W tej chwili dokument został podpisany przez nasze stowarzyszenia (UL i STL) oraz kilkunastu wydawców. Tekst Konwencji dostępny jest na stronie Unii Literackiej w zakładce „Wiedza”.

Unia Literacka