Nagrody i konkursy

Silesius 2022 – Siwczyk, Stachniałek, Sendecki

15/10/2022

Wrocław

 Laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius został Krzysztof Siwczyk za tom "Krematoria I Krematoria II" (Wydawnictwo Austeria), Silesiusa za debiut poetycki otrzymała Marta Stachniałek za "Polski wrap" (wyd. WBPiCAK w Poznaniu), a Silesiusa za całokształt twórczości - Marcin Sendecki.

Czytaj dalej

Angelus dla Pasewicza za „Pulverkopf” i Warmuza za przekład Nagy’ego

15/10/2022

Wrocław

Nagrodę Angelus dla najlepszej powieści z Europy Środkowej po raz drugi zdobył pisarz z Polski. Angelusa otrzymał Edward Pasewicz z "Pulverkopf" (wyd. Wielka Litera). Nagrodę Angelus za przekład otrzymał Daniela Warmuz za przekład "Szatańskiego pomiotu" Zoltána Mihály Nagy'ego (wyd. Warsztaty Kultury w Lublinie). Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej otrzymał Jaroslav Rudiš za "Ostatnią podróż Winterberga" (tłum. Małgorzata Gralińska, wyd. Książkowe Klimaty.

Czytaj dalej

Nike 2022 – Jarniewicz „Mondo cane”, Ostrowska „Oni.”

02/10/2022

Warszawa

Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike został poeta Jerzy Jarniewicz. Jury uhonorowało go za tomik „Mondo cane". Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej", trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej".

Czytaj dalej

Unia Literacka