Dobrodzieje
Fundacja „Dom Źródeł” i Impresja Art Resort: Unia Literacka i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury kilkakrotnie organizowało rezydencje pisarskie i translatorskie wspólnie z Fundacją "Dom Źródeł" w Dusznikach-Zdroju w Impresja Art Resort (ul. Zielona 19, 57-340 Duszniki-Zdrój, email: domzrodel@gmail.com)
Dworek Rousseau i Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu Tropinka: Od roku 2021 wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dialogu Tropinka organizujemy w Dworku Rousseau w Świnorojach rezydencje dla osób piszących i tłumaczących w bezpośredniej bliskości Puszczy Białowieskiej. W tym wyjątkowym, pięknym - ale i naznaczonym ostatnimi wydarzeniami na granicy białoruskiej - miejscu spotykają się różne kultury, narodowości, tradycje i teksty.
Allegro i BookTarg: W roku 2020 portal Allegro i Wirtualne Targi Książki BookTarg wsparły Unię Literacką, współorganizując z nami serię aukcji charytatywnych, na których można było wylicytować przedmioty lub "przeżycia" z pisarkami i pisarzami (spacery, biegi, oprowadzania, itd.). Zgromadzone w ten sposób środki zasiliły Unijny fundusz na zapomogi, przeznaczone dla autorek i autorów szczególnie doświadczonych finansowo przez Covid.
Instytut Kultury Miejskiej, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Staromiejski Dom Kultury: W roku 2021 rozpoczęły działanie rezydencje literackie, tworzone przez Unię Literacką i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury z partnerami samorządowymi, czyli miastami Gdańskiem, Krakowem i Warszawą. Miejskimi agendami, działającymi nad stworzeniem rezydencji były i są odpowiednio: Instytut Kultury Miejskiej, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Staromiejski Dom Kultury. To one znalazły lokale, stworzyły i prowadzą programy oraz stronę rezydencji (http://literaryresidenciespoland.pl/), a my pomagamy im jako doradcy i delegujemy ze stowarzyszeń członków jury, oceniających wnioski stypendialne.
Allegro i Lubimyczytać.pl – Książka roku 2020: W roku 2021 portal Allegro i portal Lubimyczytać.pl ogłosiły plebiscyt "Książka roku 2020", w którym można było nagrodzić m.in. stowarzyszenia i fundacje, organizujące pomoc dla autorów, czytelników i rynku książki podczas pandemii Covidu. Unia Literacka została nominowana do nagrody, zajęła piąte miejsce i otrzymała 30 tys. złotych, co pozwoliło nam stworzyć Impresariat (czyli ogólnopolski system organizacji spotkań autorskich, łączący organizatorów, jak biblioteki, centra kultury, festiwale, z autorkami i autorami/tłumaczkami i tłumaczami) oraz nową stronę własną stowarzyszenia.
Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków Miasto Literatury Unesco: W roku 2020 Krakowskie Biuro Festiwalowe podjęło się organizowania (z pomocą Unii Literackiej i Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury) Kongresu Książki. W ramach pierwszego Kongresu KBF sfinansował zamówienie w kancelarii Markiewicz & Sroczyński Kancelaria Radców Prawych sp.j. pakietu umów modelowych, które pozwolą twórcom na świadome negocjowanie korzystnych dla nich umów.
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS: W roku 2022 nasi członkowie i członkinie, tworzący literaturę non-fiction, zwrócili nam uwagę na problem z "prawem do faktów", czyli nagminnym korzystaniem z tego, co reporterzy ustalają w trakcie wielomiesięcznych nieraz kwerend archiwalnych, przez innych autorów, dziennikarzy, blogerów i podkasterów. Unia Literacka zamówiła więc u dr Igi Bałos opinię prawną, która będzie - wraz z towarzyszącym jej wzorem pisma wzywającego do zaprzestania naruszeń - dostępna na stronie stowarzyszenia. Praca ta została na naszą prośbę opłacona przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, któremu niniejszym serdecznie dziękujemy.